Продукция

Новости

Стены из кирпича видео
Строил дом. Планирую, что он станет таким себе семейным гнездышком для нас всех и что мы будем жить тут долго и счастливо. Потому делал все максимально качественно, старался зря денег не жалеть. Нет,

Кладка кирпича цоколь видео
В детстве я была довольно небрежна к своей осанке, в результате схлопотала сколиоз. С годами все усугубилось, и добавился остеохондроз. Две беременности и ношение детей в слинге никак не способствовали

Очистка фасадов, Мытье фасадов, Защита кирпича, Защита бетона, Удаление Грэффити ООО Штукатурка `Венецианка`
Штукатурка "Венецианка", итальянская штукатурка, рельефная штукатурка Цвета на сайте означают: - средства защиты и пропитки - средства для декорирования и защиты (цветные пропитки - лазури) -

Высота кирпичной кладки в 4 кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Шикарные проекты домов из кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Бани из кирпича проекты и цены фото
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Барбекю на даче своими руками из кирпича фото
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Фото цоколя из клинкерного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Сколько в кубе газосиликатного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Перемычка из кирпича со шпилькой
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Объекты

Поиск

Зошто грашокот не се распаѓа долго време Како да се готви грашок од грашок на грашок се вари

 1. Точни зрна - клуч за успех
 2. Впие или не?
 3. Дали огнот е силен или слаб?
 4. Колку вода ви треба кога се готви грашок?
 5. Кога да сол
 6. Дали ви треба нафта?
 7. Како брзо да готви грашок
 8. Кујнски апарати
 9. Видео: како да се готви вкусна каша од грашок
 10. Како да се готви грашок од грашок со пушено месо?
 11. Како да се готви вкусна грашок од грашок?
 12. Како брзо да готви грашок: "грашок" готвење тајни
 13. Како брзо да готви грашок за супа: треба да се бориме?

Понекогаш читате кулинарски разговори и се прашувате. Дами се вари грашок за 5-7 часа, а сепак останува цврсто. Жените, внимателно погледнете во тавата. Можеби дијаманти се таму? Или во најлош случај чакал? Да, дури и повеќето дрвени грав може да се готви во состојба на пире од компири за само еден час! Откријте ги тајните за тоа како брзо да готвите грашок.

Точни зрна - клуч за успех

Прво, важно е да се избере точниот грашок. Постои еден едноставен начин. Се вика "внимателно". Што да направам? Чудно е доволно, но само погледнете внимателно. Зрна на грашок, кои брзо се варат меки мазни топки. Оние грашок кои изгледаат како збрчкани коцки, вие можете безбедно да ја поставите основата на темелите. Бидејќи во цврстина тие не се инфериорни во однос на камењата.

Совет Најбрзо растечки грашок се половини, а не цели семе.

Впие или не?

Вториот случај, според повеќето извори, е задолжителното натопување на зрната. Часови најмалку 10. Pfff И кој рече дека ова е крајната вистина? Покрај тоа, се советува да се стави сол, шеќер, сода во вода.

Патем, за неа. Уште 70 години, научно беше докажано дека додавањето сода во грашок во било која фаза на подготовка целосно ги уништува витамините Б во неа. И апсорпцијата на таков сад забавува неколку пати.

Само сега не е потребно да се намали гасот во сода. Готви грав во право. И тогаш нема да има гас.

Ајде да се вратиме на натопете. Оваа постапка не е задолжителна. Совршено се заменува со миење со вода. Да, вообичаената чиста вода. Но суптилноста е токму во фактот дека на крајот на процесот водата беше апсолутно транспарентна. Во спротивно, ќе мора да го вариш грашокот како градник. 8 часа сигурно.

И да, тоа не е доволно само да се прелива течноста и да се истура. Значи, ќе ја исплакнете неделата за жито. Се мачи со неколку грашок за да ја олесни својата задача. Обично е доволно 6-7 пати за промена на водата.

Дали огнот е силен или слаб?

Некои извори силно предупредуваат дека пожарот треба да биде минимален. Да речеме, скроб во составот на грашок е залепен заедно и значително го комплицира процесот на готвење.

Чиј? Дали компирот (во него, исто така, скроб) на висок оган се претвора во тула? Се чини дека таа врие мека. Тогаш, зошто грашокот на грашок се однесува поинаку? Глупости што. Вклучете го огнот под садовите во потполност. Па, или барем просечната моќ.

Колку вода ви треба кога се готви грашок?

И сега се сеќаваме на тоа како зрната се варат за брзо. Наполнете со ладна вода, малку покривајќи ги кернелите. Се вари - прскајте малку студено или дури и со мраз. Повторно се вари - повторете ја постапката. Значи, гравот ќе се готви побрзо. Поради некоја причина, дали грашокот ќе го промени својот ум и ќе стане цврст?

И повеќе. За да вриете 3 литри вода со грашок, ќе потрае многу повеќе време отколку што течноста ја покрила само житото.

Кога да сол

Поголемиот дел од препораките препорачуваат да се прелива сол во веќе речиси подготвениот грашок. И повторно, претпазливост: солени зрна готви подолго. Um Можеби ќе се вратиме на компирот. Дека таа се готви побрзо, секој препорачува нејзиното солење БЕЗБЕДНО. Но, кога пржење, совесно е да се сол на крајот, така што да не се распадне пред времето.

Пробајте сол грашок на почетокот. И забележете го времето. Секако, резултатот ќе ве изненади. Патем, се сеќавам на вкусна уживање на вашето детство - печени грашок. Тој, исто така, беше солен на самиот почеток. Тогаш кората испадна крцкави, а внатре во кернелите беа меки.

Оттука и заклучокот: неопходно е да се соле од грашокот на самиот почеток на процесот. Тогаш ќе се готви многу побрзо.

Дали ви треба нафта?

Се уште има препораки да се стави парче во тенџере путер . Кажи, од ова готвење на зрна е намалено. Не се согласувам. Ова е како путер го забрзува готвењето? Докази во студиото, молам. Или други докази. На пример, врската кон резултатот од експериментот спроведен според сите правила и со чистота.

Во спротивно, ќе мораме да ја наречеме оваа постапка непотребно. Секој знае цената на вистинското путер? И излегува од отпадот. И не зборувајте за подобрување на вкусот. Ќе го подобрите во вашата чинија, додавајќи кремна нежност кон подготвеното јадење. Сега зборуваме за брзината на готвење грашок.

Заклучок: нема масло за готвење или маснотии за грашок.

Совет Ако ви треба точно грашок од каша, а не цели варени кернели, тогаш не чекан во главата. Купи готов сублимиран сува грашок од грашок и само да го напиете со врела вода според упатствата. Точно, според рецензиите, вкусот на таков сад се уште го губи ова пире. Иако, секогаш имаш можност да ја рафинираш. На пример, пржени кромид или парчиња сланина.

Како брзо да готви грашок

Точно, интригантна титл? Се обложувам дека ова е првото нешто што побрзавте да го прочитате во статијата? Се надеваме дека нема да ја разочараме вашата брзина. Се што треба да направите е да земете зелени семиња наместо сушени зрна.

Не, не млечна зрелост. Тоа е зрел грашок, но сè уште не исушен, зелен нијанс. Вкусот на садот нема да се промени. И сите свирчиња со миење во 7 води може да се избегнат. Варете грашок, како и обично. Таквите зрна ќе бидат подготвени за 30-35 минути без додавање на ладна течност или парчиња мраз.

Јасно е дека селаните во овој поглед е полесен. Отидов во градината, сецкани парчиња, се истури и готви. Урбани што да правиш? Или побарајте познати селани или прочитајте ја статијата уште од самиот почеток. Сè што е напишано таму детално.

Кујнски апарати

Многу домаќинки се преправаат дека користат кујнски додатоци за нивната намена. На пример, стариот стар шпорет за притисок го намалува времето за готвење на грашок на 25-30 минути.

Бавниот шпорет може да готви полноправна супа од грашок за еден час. Само треба да ги вчитате сите потребни компоненти во неа, притиснете го копчето и заборавете.

Дури и наједноставниот блендер ќе ви помогне. Ако сте се обиделе грашок, тоа е меко, но не се распаѓа уште, а децата веќе бараат каша, а потоа:

 • отстранете ја тавата од шпоретот
 • истурете малку течност во сад
 • мелете грашок со мешалка

Може да биде неопходно да се врати исцедената вода назад во садот. Патем, наместо мешалка, дрво или железо пулверизатор работи одлично. Вклучете ја главата и вашата имагинација.

Купи мелени грашок, а не цели зрна. Проблемите се многу помалку, тие готват побрзо, вкусот не се разликува.

Бидете сигурни да се меша грашок почесто за време на готвењето. И земи јадења со дебел дното и ѕидовите. Тоа ќе биде многу досадно ако сите ваши време и физички трошоци одат во пепел ако зрна се изгорени. Сите видови на грашок, освен зелен, честопати грешат со ова. Кој би сакал вкус и мирис на горење?

Отстранете ја пената од вода. Секогаш. Ова ќе спречи течноста да избега како млеко. Во исто време, ќе собереш мали мети кои може да се пропушти за време на перењето.

Како брзо да готви грашок? Излегува многу едноставно. Малку креативност, малку повеќе логика и вклучена глава. И сега еден час подоцна грашокот пире е подготвен, а на масата е мирисна и здрава супа. Следете ги нашите препораки и во кујната ќе ви биде многу полесно.

Видео: како да се готви вкусна каша од грашок

Многумина што немаат на располагање блендер, прашуваат: како да се готви грашок од грашок за грав? За да добиете супа во облик на пире, не е неопходно да се користат различни гаџети, само изберете грашок од грашок, однапред исплакнете ги и започнете со готвење, следејќи ги технологиите опишани подолу.

Како да се готви грашок од грашок со пушено месо?

Веќе постојано пишувавме за класичните варијации на супа од грашок, па овој пат ќе престанеме да се фокусираме на необична верзија на тоа.

Состојки:

 • шунка - 145 g;
 • кромид - 90 g;
 • месо супа - 1,8 л;
 • вода - 1,5 л;
 • лук - 2 чешниња;
 • Сплит грашок - 3 суп.л-патки.
 • рак на мајчина душичка;
 • ловоров лисја - 2 парчиња;
 • корен на целер - 1 ЕЕЗ.
 • моркови - 140 g;
 • компири - 3-4 клубени.

Готвење

За печење зеленчук, можете да го користите растително масло , но за поголема арома на садот треба да се користи во текот на печена животинска маст. На растопена и добро загреана маст, зачувајте парчиња кромид со моркови и додадете го лукот, истурете во пастата, веднаш по зеленчукот се наполнат. Потоа испратете ја сечканата харинга и додадете ја измиена супа. Истурете ја содржината на садот со мешавина од вода и супа, додајте мајчина душичка и лаврови лисја.

Ако не знаете како брзо да готвите грашок од грашок без натопување, тогаш тука е трик: малку сода ќе помогне за забрзување на готвењето на мешунките, што не влијае на вкусот, туку ќе игра во раката на секој обожавател на дебели кремски супи.

Кога грашокот ќе дојде до подготвеност, а вишокот течност испарува, фрлајте ги компирните коцки во супата и почекајте додека не омекнат.

Како да се готви вкусна грашок од грашок?

Ако мислите дека чорпеата е популарна само во нашето подрачје, тогаш брзаме да ве изненадиме, всушност, тоа не ретко се готви дури и на исток. Класичните ориентални вкусови се многу во хармонија со грав, претворајќи обичен сад во нешто сосема ново.

Состојки:

 • ѓумбир корен - 3 парчиња;
 • - 2 ЕЕЗ.
 • морков - 115 g;
 • ловоров лисја - 2 парчиња;
 • кари прав - 1/2 лажиче;
 • пиперка - 1 лажиче;
 • лук - 3 чешниња;
 • компир - 110 гр;
 • Сплит грашок - 1 1/2 ул.
 • супа од зеленчук - 2.1 л.

Готвење

Користете го загреаното масло за да соте морков и целер парчиња. Кога зеленчукот е половина варен, додајте им ѓумбир парчиња, нека се откажат од нивниот вкус, потоа додадете кари, додадете папрака и сецкан лук. Уште половина минута и може да се истури добро измимен грашок. Веднаш пополнете го со течност, додајте коцки од компир и нека се готви на тивок час и половина. Во ова време, компирните коцки и грашок ќе се претворат во пире од компири, и вишок на влага испарува, концентрирајќи го вкусот на супа и ја прави конзистентноста на супата пире.

Ако не знаете како да готвите грашок од грашок во бавен шпорет, а потоа пробајте ја техниката на овој рецепт, таа е идеална за продолжено ладење во уредот кога гасне режим на два часа.

Состојки:

Понекогаш читате кулинарски разговори и се прашувате

Готвење

Браун сланина и додадете морков и кромид парчиња на неа. Кога последниот домет полу-варен, додадете zazhavku сецкан лук и ѓумбир. Истурете го мариорамот, пиперката, дополнете ја со мајчина душичка и ловор. После тоа, истурете во супа и додадете го миете грашок. Варете ја супата за еден час, ставете го компирот и продолжете да готвите уште половина час. Служи со крекери.

Овие мешунки се препорачуваат за низок хемоглобин, за вегетаријанци, за време на постудени сезони, но колку брзо ќе готвите грашок без натопување ги вознемирува домаќините залудно. Можете да го готвите за грашок котлети, кутии во пити. И понекогаш, сакав хранлива, богата топла, супа-пире или необично второ јадење, но не сакам да чекам. Главната работа е да се одлучи до која конзистентност треба да се вари (остане цела или нека се варат сува).

Како брзо да готви грашок без натопување?

Состојки

Оштетен грашок 1 грам Сода 0 лажиче. Вода 2 литри

 • Приноси по контејнер: 1
 • Време за готвење: 2 минути

Едноставни трикови ќе помогнат да се движите:

 • Неопходно е да се исплакне грашокот под проточна вода толку многу пати што водата што ја покрива останува бела и транспарентна.
 • Големината и фрагментацијата на културата на бобинки влијае на процесот на готвење, така што предност се дава на половина грашок, а целата е сеуште натопена преку ноќ.
 • Во процесот на готвење додадете ладна, ледена вода.

Како брзо да готви грашок: "грашок" готвење тајни

Како брзо да готви грашок, малку домаќинки знаат. Кујнски помошници ќе дојдат на спасување: шеќер, сончогледово масло, сода. Треба да користите едно нешто:

 1. Во грашок што врие во тенџере, вари го одвоено, додајте 0,5-1 лажичка сода за печење за секои два литри вода. По готвењето, гравот се мијат, ако не ја достигнале конзистентноста на пире од компири. Може да го исплакнете готовиот производ, а потоа да го сотрете, па дури и да го вриете и да чекате за готвење.
 2. Неконцентрирано сончогледово масло (не деодоризирано) исто така се истура во тенџере со ладна вода и грашок. На површината е создаден непропустлив филм кој го забрзува процесот на готвење.

Понекогаш се остава да се вари во бавен шпорет, кој автоматски ќе се исклучи по одредено време (околу 2 часа). Добрите - не треба постојано да се мешаат и да додавате вода, а во затворен контејнер, грашокот ќе остане "пареа".

Како брзо да готви грашок за супа: треба да се бориме?

Перењето и впивањето во текот на ноќта не е едноставен каприц на жените од претходните генерации. Значи, овие мешунки "дадоа" да водат штетни супстанции, вклучувајќи микроелементи кои тешко се вари. Колку брзо да се подготват купишта, тогаш знаат жените.

Методите на "Баба", кои ретко придаваат значење за:

 • Ако ги измиете млечните мешунки во ладна вода, заедно со коските за супа, за што ќе треба неколку часа да се готви, грашокот ќе се подготви до времето кога ќе се постават компирот.
 • Ако го подготвите одделно, можете да ставите малку шеќер, но не заборавајте да ја измиете културата. Супа со сладост е премногу егзотична.
 • Некои занаетчии тврдат дека самиот компир има позитивен ефект врз брзината на готвење грашок (тоа им помага на компир скроб).

И може да купите готови брикети за грашок од грашок. Па, сигурно не се поткопува за тоа како брзо да се готви грашок. Сè е напишано на пакувањето. Побрзо уште не измислено!

Дали огнот е силен или слаб?
Колку вода ви треба кога се готви грашок?
Како да се готви вкусна грашок од грашок?
Можеби дијаманти се таму?
Или во најлош случај чакал?
Што да направам?
Впие или не?
10. Pfff И кој рече дека ова е крајната вистина?
Дали огнот е силен или слаб?
Чиј?