Продукция

Новости

Стены из кирпича видео
Строил дом. Планирую, что он станет таким себе семейным гнездышком для нас всех и что мы будем жить тут долго и счастливо. Потому делал все максимально качественно, старался зря денег не жалеть. Нет,

Кладка кирпича цоколь видео
В детстве я была довольно небрежна к своей осанке, в результате схлопотала сколиоз. С годами все усугубилось, и добавился остеохондроз. Две беременности и ношение детей в слинге никак не способствовали

Очистка фасадов, Мытье фасадов, Защита кирпича, Защита бетона, Удаление Грэффити ООО Штукатурка `Венецианка`
Штукатурка "Венецианка", итальянская штукатурка, рельефная штукатурка Цвета на сайте означают: - средства защиты и пропитки - средства для декорирования и защиты (цветные пропитки - лазури) -

Высота кирпичной кладки в 4 кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Шикарные проекты домов из кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Бани из кирпича проекты и цены фото
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Барбекю на даче своими руками из кирпича фото
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Фото цоколя из клинкерного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Сколько в кубе газосиликатного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Перемычка из кирпича со шпилькой
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Объекты

Поиск

Како да ртат зелена леќата дома

  1. Како да се јаде зелена леќата
  2. Метод на чување

За прв пат кога дознаа за големите придобивки од зелениот леќар или одење во "жива" храна, многу луѓе почнуваат да се интересираат за прашањето, и, всушност, како да се 'ртеат зелената леќа дома . Ќе продолжиме понатаму на ова практично прашање и ќе се обидеме да дадеме најодреден одговор во сите суптилности и нијанси.

Значи, за ртење на зелен леќата, однапред подгответе го секој капацитет: подобро е да користите стаклени или керамички садови, но во екстремни случаи, исто така, можете да родите во висококвалитетна пластика. Исто така ни треба покритие. Значи, за ртење на зелен леќата, однапред подгответе го секој капацитет: подобро е да користите стаклени или керамички садови, но во екстремни случаи, исто така, можете да родите во висококвалитетна пластика

За почеток, темелно ја исперам зелената леќа и се распрашате за да се осигурате дека не се појават делови од фабриката (што е доста ретко ако големите се со висок квалитет) или црни кернели кои не се исчистени од лушпата (нема штета во нив, но многу луѓе не го сакаат фактот достапност). Исплакнете во нормална вода за пиење.

После тоа, пополнете ја зелената хељда со чиста вода за пиење; подобро е кога водата е на собна температура или дури малку потопла, бидејќи во тој случај зрнцата ќе се "разбуди" побрзо. Пополнете до степен до кој водата се издига еден до два сантиметри повисока од самиот грб.

Понатаму, по сите претходни манипулации, забораваме на нашата каша за два часа, па дури и сите четири: во зависност од температурата во просторијата - потопло, толку побрзо се активира зелената хељда; ќе го разберете ова со фактот дека е отечено и апсорбира практично поголемиот дел од водата (а понекогаш и сето тоа), освен ако не го претерате со вода. Па, а потоа одеднаш се сеќавам Понатаму, по сите претходни манипулации, забораваме на нашата каша за два часа, па дури и сите четири: во зависност од температурата во просторијата - потопло, толку побрзо се активира зелената хељда;  ќе го разберете ова со фактот дека е отечено и апсорбира практично поголемиот дел од водата (а понекогаш и сето тоа), освен ако не го претерате со вода и исцедете ја преостанатата течност. После тоа, повторно, темелно, два или три пати ги миете житните материи со вода на собна температура. Потоа можете да направите на три начини:

  1. Исцедете ја целата течност од контејнерот колку што е можно, влажна газа и ставете ја на зелена хељда. Контејнерот може дополнително да биде покриен со капак за да не се реши правот, но важно е да има мал пристап до воздух и светлина (но не и директните зраци на сонцето). Во текот на процесот, ние го следиме газа за да го задржиме влажни;
  2. И вториот метод, без газа: откако конечно ја измиеме жардината, во контејнето се става многу мала количина вода, буквално две / три или четири лажици (во зависност од количината на житни култури) и периодично се промешува на секои неколку часа. Главната работа е дека зелената леќата останува доволно влажна, но во исто време речиси нема вода во резервоарот. Само на самото дно во мала количина.
  3. И последниот начин на 'ртење на леќата, според нашето мислење, е најлесниот и наједноставен: исплакнете го преку сито, оставете го во исто сито, раширувајќи го рамномерно над површината. Го ставаме ова зелено ситно-ситен сито во чинија, покријте го со полиетилен на врвот, кој потоа се снабдува со нож. Така, обвивката не се влажни од под, а под полиетиленот се создава куќа за мини-живина, во која растат со задоволство и многу брзо. Исплакнете го следниот пат кога тоа ќе биде можно во ова сито и, доколку е потребно, повторете сè. Иако вообичаено е потребно многу малку време да се 'ртеат дека повторното перење се случува единствено со цел да се ослободи гребенот од зелениот леќа од мукозот растворливи во влакна (кој не му се допаѓа), а потоа можете да го јадете.

Како по правило, ако температурата на околината е доволно загреана, зелената леќата ќе почне да се 'ртат околу 8-30 часа. Во краен случај, можеби малку подолго, но ова е ретко. На секои 5-10 часа, леќата треба дополнително да се мие (не се однесува на третиот метод), ако до тоа време се уште не се зголеми. Па, ако се уште никнува, се уште не се брза да се опуштите толку брзо Како по правило, ако температурата на околината е доволно загреана, зелената леќата ќе почне да се 'ртат околу 8-30 часа , и земи и исплакнете го повторно, по што со чувство за остварување Испрати складирани во фрижидерот.

Како да се јаде зелена леќата

И сега за повеќето пријатно. Може да се јаде зелен леќата како што е, без ништо и додавање на разновидни состојки: сол, зеленчук, зачини, мед, бобинки, нерафинирано сурово масло, ладно пресилно или студено (на пример, ленено семе путер ) итн. Многу луѓе сакаат да ја додадат во салати од зеленчук и традиционални јадења, на пример, до задушен зеленчук, печива, супи, придружни јадења. Исто така, зелените ореви се додаваат во зелените пијалаци и разни пијалаци.

За да се готви традиционална зелена каша од клинесто зелен леќата, се што ви треба е да се истури врела вода над неа, да се покрие и да се остави да натопи некое време (од 10 минути до еден час). Патем, за овој вид каша, Задрица не мора да се 'ртат. Сепак, ръчината зелена леќата ќе биде многу покорисна и лесно сварлива за вашето тело.

Метод на чување

Избрзани зелени леќата не е пожелно да се задржат повеќе од три или четири дена. Во исто време треба да го чувате во фрижидер. Покрај тоа, важно е дека сето ова време таа беше во затворен сад, но таа не беше цврсто затворена, така што таа нема да се задуши. Исто така за време на складирањето, пожелно е еднаш или двапати на ден да се измие понатаму.

Уште еден голем живот пробие од нас: при складирање на нијансирана зелена леќата, можете да додадете мала количина на тоа сурово растително масло (само пожелно е лен, бидејќи брзо се оксидира при контакт со отворен воздух). Во такви случаи, маслото ќе ја има улогата на конзерванс и ќе ја спречи понатамошната ртење на семињата. Во исто време нема да биде неопходно постојано да се мие кашата за време на складирањето.

Можете да купите зелена леќа од одличен квалитет и доволно голема со помош на нашата продавница. За да го направите ова, одете на следниот линк: ЗЕЛЕНА ГРЧКА . Таму, во описот на производот, можете да прочитате за неговите неверојатни корисни својства и карактеристики.

Уживајте во оброкот и доброто здравје!