Продукция

Новости

Стены из кирпича видео
Строил дом. Планирую, что он станет таким себе семейным гнездышком для нас всех и что мы будем жить тут долго и счастливо. Потому делал все максимально качественно, старался зря денег не жалеть. Нет,

Кладка кирпича цоколь видео
В детстве я была довольно небрежна к своей осанке, в результате схлопотала сколиоз. С годами все усугубилось, и добавился остеохондроз. Две беременности и ношение детей в слинге никак не способствовали

Очистка фасадов, Мытье фасадов, Защита кирпича, Защита бетона, Удаление Грэффити ООО Штукатурка `Венецианка`
Штукатурка "Венецианка", итальянская штукатурка, рельефная штукатурка Цвета на сайте означают: - средства защиты и пропитки - средства для декорирования и защиты (цветные пропитки - лазури) -

Высота кирпичной кладки в 4 кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Шикарные проекты домов из кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Бани из кирпича проекты и цены фото
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Барбекю на даче своими руками из кирпича фото
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Фото цоколя из клинкерного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Сколько в кубе газосиликатного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Перемычка из кирпича со шпилькой
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Объекты

Поиск

Јаболко сок готвење рецепт дома. Како да го затворите сокот од јаболко дома

 1. Производство на домашни консервирани сокови.
 2. Заштита на сок од јаболко.
 3. Рецепт за конзервирање на сок од јаболко од соковник
 4. Јаболко-морков сок без пулпа
 5. Рецепт од сок од јаболко со пастеризација
 6. Домати во сок од јаболко
 7. Јаболко-тиква сок со лимон
 8. Јаболко сок од соковник за зима (видео)
 9. Процес на зачувување на сокот од јаболко

2013-09-12

Човештвото подготвува храна за храна уште од античко време. Многу ми е жал ако добро и сочно зеленчук и овошје ќе исчезнат. Подобни со нив во сезоната на зреење, па сакам да го јадам познатиот вкус и во зима.

Денес, кај многу домаќинки стана популарно да се прават зимски берберски сокови дома. Тие се многу покорисни од различни индустриски сокови, бидејќи се подготвени без конзерванси и бои. Сокови домашна не бараат додавање на ароми, разни засладувачи и адитиви хемиски состав . Иако, за разлика од сокот домашна тие можат да се чуваат за многу долго време. Но, хостесите не беа во долгови и дојдоа со зачувување на свежо исцеден сок, за подолго складирање.

Производство на домашни консервирани сокови.

Со цел да добиете квалитетен производ, мора темелно да го исплакнете избраното овошје или бобинки. За сокови изберете зрели, понекогаш малку презрее плодовите од сите големини и форми. Овошјето не треба да има гниење или мувла, а црвеното овошје нема да работи ниту. Потоа притиснете го сокот од нив.

Пред стегање на големи плодови од овошје или бобинки треба да се исечат на мали парчиња. Изтиснете или притиснете рачен или електричен соковник. Ако вртењето се врши со притискање на рака, ќе биде неопходно да се филтрира сокот, бидејќи во него ќе има многу пулпа. Подготвен исцеден сок треба да се загрева на околу 80-85 степени во садот за емајл, потоа да се затегне и да се прелива во стаклени тегли. Сокот што се влева во лименки е затворен со калапи и се става во топла вода која има температура од 85 степени за пастеризација. Пастеризацијата трае околу 20 минути. Ако сокот е направен од овошје кисела сорта тогаш додава многу шеќер за да се заслади.

Заштита на сок од јаболко.

Во речиси секоја градина постојат дрвја од јаболка, а не еден или два, но неколку дрвја. Дури и од неколку јаболкници можете да жнеете пристојна култура. Но што да правам со нив, што да правам? Ако јаболката пити веќе се јаде од сите, џемот е подготвен, компоти се направени две години однапред, а се уште има многу од нив. Не губи добро што природата великодушно го претстави. Само еден излез - зачувување на сокот.

Но, не секој знае како да се зачува. сок од јаболко е точна. Прво, треба да знаете дека најдобриот сок е сок од кисела слатка јаболка. Стисок на сок може да биде соковник или преса, дури и мелница за месо.

Прво, измијте ги сокчестите тегли и стерилизирајте го секој од нив со жешка пареа околу 15 минути.

Стиснете го сокот од јаболка на повеќе погоден начин и истурете го целиот во емајлирани производи. Доколку е потребно, додадете шеќер по вкус. Потоа донесе до вриење, но не врие. Сок се истура во лименки и запечатени со метални капаци од претходно варени.

Завршените конзервирани тегли од сок се превртени наопаку и покриени со топло ќебе. Кога завиткан тегли се целосно ладат, тие се превртуваат и ставаат во подготвен простор за складирање. зимски празни места . Соковите сочувани на овој начин можат да се чуваат до две години.

Според нив вкус не е инфериорен во однос на продавницата. Напротив - не содржи штетни адитиви, што го прави многу пати покорисен. Можете да го направите од различни сорти на јаболка. Во исто време, кисело и адстрингентно овошје сè уште мора да се напушти, бидејќи подготвениот сок од таквите плодови не е многу вкусен и може да предизвика горушица.

Многу е важно да се избере сочно овошје, бидејќи количината на сок добива директно зависи од сокот. Сокот од јаболко може да се бере со помош на соковник или домашен соковник. Сакаме да ви понудиме неколку рецепти за правење сок од јаболко. Изберете го она што ви се допаѓа најдобро.

Јаболко сок дома .

Состојки:
- јаболка
- шеќер

Готвење:
1. Измијте овошје, исечете ги оштетените области со остар нож.
2. Исечете го плодот на неколку парчиња.
3. Ставете ја исечени јаболка на парчиња во домашен соковник, стискајте.
4. Исцедете ја целата течност добиена во контејнер за стакло или емајл.
5. Стиснете го сокот од пулпата, се наведнувате во чиста сад преку сирење.
6. Стави ја садот на огнот, да вкуси пијалок. Доколку е потребно додадете шеќер. Трилитарската тегла ќе трае околу 3 супени лажици шеќер.
7. Промешајте ја течноста, се вари, отстранете ја пената.
8. По неколку минути, истурете го пијалокот во чисти стерилизирани тегли, извртувајте ги со метални капаци.
9. Завиткајте го ќебето, оставете да се излади. Горниот дното не може да се сврти. подготвени!


подготвени


Јаболко сок дома

со пулпа.

Јаболките се хранат неколку пати (2 или 3 ќе бидат доволни). Така што овошниот сок не потемнува по првиот премин, додадете мала количина на аскорбинска киселина (10 кг - 10 г). Да се ​​чува јаболкото пијалок ќе биде подобро ако масата ќе стане хомогена и прилично смачкана. Потоа, пастеризира сок, се тркалаат во контејнерот.


Потоа, пастеризира сок, се тркалаат во контејнерот


Јаболко сок не мора да се тркалаат во банките. Сепак, подобро е да се користи во овој случај веднаш по подготовката, така што тоа не го изгуби корисни својства . Бидејќи во сокот има многу киселина, пијте го преку слама за да не предизвика оштетување на емајлот. Ако сакате сок од јаболко во корист на вашето тело, треба редовно да го пиете, а не повремено. Половина чаша дневно за еден или два месеци - и ќе се чувствувате многу подобро. Прочитајте повеќе за собирање сок дома.

Еплските овошја се богати со диетални влакна, калиум, аскорбинска киселина, полинезаситени масти, голем број на витамини Б, фосфор, калциум и железо. Пиењето од јаболка е корисно за храна за бебиња, бидејќи не се користи голема количина шеќер. Сокот од овие плодови има позитивен ефект врз телото на луѓе со проблеми со кардиоваскуларниот систем, анемија од дефицит на железо, болести поврзани со варење, хипертензија и атеросклероза.

Јаболките се користат за конзервирање. различни сорти и степен на зрелост. Покрај тоа, постојат празни места, каде зеленчукот, на пример, конзервира домати со јаболка или со сок од јаболко.

Рецепт за конзервирање на сок од јаболко од соковник

Состојки:

 • ½ кг гранулиран шеќер;
 • 5 кг јаболка.

Готвење:

 1. Измијте ги јаболка, суви и исечете ги на неколку парчиња;
 2. Користете нож за отстранување на оштетената и презната кожа;
 3. Исечете парче овошје од плодот. Ако семето не се отстранува од овошјето пред конзервирањето, сокот ќе фрменти со текот на времето, а неговиот вкус ќе го расипе;
 4. Ставете ја јаболка во соковник. Извадете ја изобилната пена од добиениот сок со лажица или отстранете ја за време на готвењето;
 5. Истурете го сокот во соодветен прибор за готвење и ставете го на мал оган;
 6. Донеси сок од јаболко на вриење и веднаш исклучете го шпоретот. Невозможно е да се вари препаратот, со цел да се избегне губење на елементи во трагови содржани во овошјето;
 7. Ако јаболката е премногу кисела, додадете ја потребната количина на гранулиран шеќер. Ако сокот е доволно слатко, додавањето на шеќер може целосно да се отстрани;
 8. Подготви шишиња или лименки. За да го направите ова, стерилизирајте ги со пареа или ставете тегли 10 минути во рерната (не е потребно претходно греење), исто така е можно стерилизација. микробранова печка во рок од 3 минути;
 9. Истурете го сокот во топли шишиња и затворете ги капаците;
 10. Подрумот или подрумот е идеален за чување на работното парче. Ако не, можете да чувате засилен пијалок на било кое ладно темно место, на пример, во оставата, чајната кујна.

Стерилизацијата на пареа е идеална. Ако поради некоја причина таквиот метод е невозможен и стерилизацијата на печката е избрана, температурата треба да се постави на 120 степени. Кога се стерилизира во микробранова печка, температурата треба да се максимизира.

Јаболко-морков сок без пулпа

Состојки:

 • 1 ½ кг моркови;
 • 5 кг слатки и кисела јаболка;
 • Шеќер.

Готвење:

 1. Внимателно измијте го овошјето, извадете ја кожата со нож;
 2. Исплакнете моркови добро со тежок сунѓер или четка;
 3. Прескокнете го јаболката преку соковникот. Пената што се појавува не се отстранува, туку остава да запечати;
 4. Ставете моркови во соковник. Како резултат на тоа сок од морков прескокнете низ неколку слоеви на превиткана газа. Ова е потребно за чистење на сокот од несакана пулпа;
 5. Отстранете ја пената од сок од јаболко и исто како морков, понесете ја со јарки;
 6. Истурете морков и сок од јаболко во една чинија, добро се мешаат и ставете ја тавата со мешавината на огнот;
 7. Ако преформата се покажа премногу кисела, мешајќи добро, додадете шеќер. Направете смесата хомогена;
 8. Загрејте го сокот на температура од 90 степени. Кога шеќерот е целосно растворен, исклучете го топлината, не доведувајте го сокот во вриење. Неопходно е да се обрне внимание на појавата на меурчиња во тавата. Кога ќе почне нивното формирање, шпоретот може да се исклучи;
 9. Стерилизирајте тегли или шишиња за сок на пригоден начин (на пример, во рерна, микробранова печка или со користење на пареа). Заштита, исто така, подразбира и стерилизација на капаците;
 10. Истурете го сокот во суви шишиња и цврсто затворете ги капаците;
 11. Свртете ги контејнерите со сокот наопаку за да проверите колку цврсто се навиваа лименките;
 12. Завртете го сокот со топла крпа или ќебе. Ставете го работното парче во фрижидер или во ладна чајната кујна.

Јаболковиот сок е пијалок со силна концентрација. За да се избегнат проблеми со варењето, сокот мора да се разреди.

Рецепт од сок од јаболко со пастеризација

Состојки:

 • Јаболка со кора од светлосен сенка.

Готвење:

 1. Овошје вид, се мијат и исуши со пешкир;
 2. Исечете ги плодовите во парчиња, ставете го соковникот и го притиснете сокот од јаболката;
 3. Истурете сок филтриран преку сирење на емајл;
 4. Ставете го тенџерето на сокот на средна топлина и топлина додека не се појават меури (приближно 85 степени);
 5. На оваа температура, сок од јаболко загрејте пет минути;
 6. Стерилизирајте ги тегли во водена бања, варете ги капаците за нив;
 7. Истурете го сокот во тегли (или шишиња), затворете ги подготвените капаци;
 8. Во одделен сад, ја загревајте водата до 60 степени;
 9. Поставете тегли сок во оваа тава и пастеризирани на температура од 80-85 степени. Времетраењето на пастеризацијата зависи од капацитетот на лименките. Во рок од 12 минути, контејнерите од 0,5 литри се пастеризирани, литар - 15 минути, 3 литри - 20 минути;
 10. Лименките за пастеризација треба да бидат цврсто затворени и вратени во истиот сад;
 11. Извадете ја садот од топлина, извадете го капакот од него. Во оваа форма, предмет банки со сок да се излади.

Корисно е да се напие сок од јаболко меѓу оброците или пред оброците.

Домати во сок од јаболко

Состојки:

 • 2 кг од избрани домати;
 • 1 л сок од јаболко;
 • Шеќер и зачини по желба;
 • Сол - 1 суп.л-патки. л

Готвење:

 1. Исплакнете ги доматите темелно и пресечете ги стеблата од нив;
 2. Ставете цели или исечени јаболка во соковник и направете сок;
 3. Ставете го сокот на оган, додадете сол и, ако смесата се претвори во кисело, додадете гранулиран шеќер. Доведете се до вриење;
 4. Ставете ги доматите во подготвените тегли и истурете го сокот од јаболко;
 5. Ако сакате, можете да додадете мирисна арома на бербата, ставање зеленчук и зачини во тегли;
 6. Топлина вода во посебен тенџере;
 7. На дното на садот поставите банки и донесете на вриење. Процесот треба да трае околу 8 минути;
 8. Цврсто запечатете ги покривките на работното парче, ставете го во темно место.

Јаболко-тиква сок со лимон

Состојки:

 • Јаболко овошје - 1 кг;
 • Излупена тиква - 1 кг;
 • Гранулиран шеќер - 1 стакло;
 • Лимонска киселина - 10 до.

Готвење:

 1. Во соковник да готви сок од тиква, а потоа јаболко. Сок од јаболка, помина низ соковник, може брзо да се затемни. Непријатната кафеава боја се должи на фактот дека железото содржано во овошјето се оксидира, доаѓа во контакт со воздухот. За да се избегне овој феномен, можете да додадете малку лимон или лимонска киселина во сокот;
 2. Истурете ги соковите во една чинија, додадете шеќер и лимон;
 3. Доведете ја мешавината до вриење и варете 10 минути, постојано мешајќи;
 4. Истурете во чисти шишиња за сок, цврсто затворете ги капаците, оставете да се излади;

Чувајте ги во плакарот или на друго ладно место.

Јаболко сок од соковник за зима (видео)

Сок од јаболко, и покрај масата на корисни квалитети, има неколку контраиндикации за употреба. Количеството консумирано дневно не треба да надминува 1 литар, за да не се предизвика појава на алергиски реакции. Луѓето со зголемена киселост на желудникот и други болести на гастроинтестиналниот тракт треба да престанат со конзумирање на концентриран сок од јаболко.

За сок од јаболко, изберете зрели јаболки, сочни некисели сорти.

Процесот на конзервација ќе бара:

Соковник;
- лименки за 1, 2 или 3 литри и покрива;
- пегла;
- две мали садови и штанд за стерилизирање на конзерви;
- крпи или големи салфетки;
- стаклен или емајлиран сад за собирање сок;
- емајлиран сад за пастеризација на сок;
- емајлирана мембрана за истурање на сок во конзерви;
- пегла;
- детергенти или сода бикарбона за перење лименки;
- ќебе или ќебе за завиткување конзерви од сок.

Процес на зачувување на сокот од јаболко

Избрани јаболка за сок, се мијат во длабок сад, после миење, префрлете се на друга чинија или тава. Нека вода капе од влажните јаболка.

Измијте ги тегли однадвор и внатре со детергенти или сода за печење. Исплакнете ги темелно и ставете ги надолу на пешкир што се шири на масата, оставајќи го да исцеди.

Инсталирајте го и поврзете го соковникот. Соодветни електрични или механички. Можете да го користите печатот. Поставете сад за емајл под жлебот на сок за да го соберете свежо исцедениот сок.

Исечете ги јаболките во четвртини. Подобро е да се отстрани стеблото. Исчистете ги дамките или расипани кога ќе паднат јаболките на земја. Покријте исечени јаболка со крпа или салфетка. Работа брзо, бидејќи јаболката брзо се оксидира во воздухот.

Започнете со притискање на сокот. Следете ги упатствата за соковникот. Во стандарден соковник, поставете ја јаболката исечете на четвртини во послужавник, притиснете надолу со посебна чинија и притиснете го сокот.

Ставете го собраниот сок на шпоретот во садот за емајл и загрејте го на температура од 70-80 степени. Пополнете посебен мал тенџере на половина пат со вода, доведете до вриење и спуштете ги капаците за да ги закачите конзервите во врела вода, исклучете ја топлината за една минута или две.

Додека сокот се вжештува, ставете мал тенџере со вода и станица за стерилизација на конзервите на шпоретот. Поставете ја теглата на штандот и држете го за неколку 1-2 минути се додека теглата не се загрее и не стане транспарентна од кондензатот што тече на внатрешната површина.

Ставете стерилизирани тегли на суво маса или со суво крпа, вратот нагоре. Штом сокот ќе се загрее до температура од 70 степени, исклучете го шпоретот и продолжете со фрлањето на сокот во банки.

Поставете тегла на рамна површина, по можност на столче. Пополнете го сокот со лажичка, покријте го со стерилен капак и турнете го со заптивка. Ставете го тегливото тегла на подот покриен со ќебе. За да го направите ова, свртете ја теглата наопаку. Покријте ја теглата со ќебе на врвот.

Продолжете да го истурите сокот во следната тегла. И така, додека не го обработиш целиот сок. Постелни контејнери може да се отстранат по 24 часа. Пренесете ги ладините тегли сок во подрумот или складиштето.

Ако сакате, и присуството на други бобинки и овошје, билки (нане, маточина од лимон) во готовиот сок пред стерилизација, можете да додадете sprigs на нане или бадем од лимон. Можете исто така да додадете бери сок. Бобинки се вклопуваат chokeberry , сливи, грозје, круши, тиква.

Но што да правам со нив, што да правам?