Продукция

Новости

Стены из кирпича видео
Строил дом. Планирую, что он станет таким себе семейным гнездышком для нас всех и что мы будем жить тут долго и счастливо. Потому делал все максимально качественно, старался зря денег не жалеть. Нет,

Кладка кирпича цоколь видео
В детстве я была довольно небрежна к своей осанке, в результате схлопотала сколиоз. С годами все усугубилось, и добавился остеохондроз. Две беременности и ношение детей в слинге никак не способствовали

Очистка фасадов, Мытье фасадов, Защита кирпича, Защита бетона, Удаление Грэффити ООО Штукатурка `Венецианка`
Штукатурка "Венецианка", итальянская штукатурка, рельефная штукатурка Цвета на сайте означают: - средства защиты и пропитки - средства для декорирования и защиты (цветные пропитки - лазури) -

Высота кирпичной кладки в 4 кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Шикарные проекты домов из кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Бани из кирпича проекты и цены фото
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Барбекю на даче своими руками из кирпича фото
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Фото цоколя из клинкерного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Сколько в кубе газосиликатного кирпича
Многие горожане мечтают о наличии собственного дома, расположенного в загородной зоне. Здесь царит тишина, что позволяет ежедневно наслаждаться вечерним отдыхом на свежем воздухе. Если вы решили построить

Перемычка из кирпича со шпилькой
Постройка любого здания является достаточно сложным процессом. Требуется решить очень много задач. Одной из главных позиций является выбор строительного материала. Имеет смысл заранее позаботиться о качестве.

Объекты

Поиск

Дупка во плочка под сокетот: како да се направи

 1. Одговор на читателот
 2. Сечење без круна
 3. Друг совет

Добар ден, драги автори на сајтот elektrik-a.su. Моето име е Алекс, и јас сум вашиот редовен читател. Навистина ми се допаѓаат вашите материјали, јас секогаш те читам со задоволство.

Неодамна почнав да се поправам во бањата (лежев плочки на ѕидовите) и се соочив со прашањето како да направам дупка во плочката под сокетот. За првпат се занимаваше со таква работа и не сакаше да го расипе материјалот.

Во бањата имам две: едно во близина на огледалото, а второто до машината за перење. По совет на еден сосед, тој удрил перфоратор и мелница со дупки во ѕидот и ги погребал пластичните кутии во нив.

Еден извор веќе беше поставен со плочки, бидејќи овој другар вети дека ќе донесе круна, што тој не го има како резултат. И сега не можам да ја завршам работата што ја започнав - не знам како да ја скратам дупката на веќе залепената плочка и на останатите. Дали има други начини да се намали без круна, бидејќи нема желба да се потрошат 700-1000 рубли за сет.

Благодарам однапред!

Добар ден, драги автори на сајтот elektrik-a

Оправданоста на овој господар, велат тие, немаше специјална алатка, нема да помине

Одговор на читателот

Добредојдовте, Алексеј. Драго ни е што нашиот ресурс е од интерес за вас, бидејќи навистина ја вложуваме нашата душа во неа. Ќе се обидеме да ви помогнеме со вашиот не толку тежок проблем. Се разбира, ние не сме специјалисти во завршувањето, но знаеме и знаеме нешто.

 • Прво, да зборуваме за веќе залепени плочки. Сечењето од предната страна без круна е мазно, едноставно, ако знаете како - инаку ќе добиете нешто во начинот на резултатот на почетната фотографија. Патем, не мора да купувате цел комплет, бидејќи во речиси секоја хардверска продавница има опции продадени одделно, иако ќе мора да купите вежба за тоа исто така.
 • Втората опција е уште полесна, особено ако вашата плочка е од категоријата буџет. Тоа е многу полесно да се купи уште една плочка и да се направи уредни намали во неа на задната страна, за што ќе зборуваме за подоцна.
 • Ако сеуште одлучите да ја купите посакуваната млазница, продолжете како што следи. Сигурно точно ја мери локацијата на вашата кутија пред да ја затворите. Ако не, тогаш треба да снимате недвосмислено.
 • Одреди го центарот на излезот, означувајќи ја централната точка на кругот на површината на плочката.

Совет! Ако плочката е сјајна и моливчето не се подготви за тоа, заменете го со маркер или, откако ќе го избришете, исушете го парчето лента за маскирање. Таквата мерка во исто време ја намалува планината на вежба на сјај на почетокот на дупчењето.

 • Облечете го млазницата на вежба, шрафцигер или чекан вежба (се разбира, во режимот на дупчење);
 • Тоа е многу тешко да се започне со дупчење прецизно, како вежба и се стреми да "бега" на страна. Еве неколку совети како да го избегнете ова.
 • Првиот е да го победи јадрото или шапчето за нокти на ова место. Бидете внимателни дека плочката не попуштат.
 • Вториот е прелиминарно да зема вежба за керамика, која со леснотија и прецизност ќе овозможи сечење на централната оска.
 • Па, а третиот е откритието на нашите Кулибини. Земете квадратче парче drywall или иверица и направи дупка во неа, што одговара на големината на круната. Лепете го на ѕидот на лентата за маскирање, претходно центрирање. Сега имате водич и можете да вежбате без страв од неточности.

Layfkhak ако не можете да центрирате вежба

Еве уште еден трик, како да се организира ладење на круната со континуирано дупчење. Земете најобичен кујнски сунѓер, обилно го навлажнете и притиснете го внатре. Патем, заборавија да кажат дека за стандардна дупка ќе биде потребна круна со дијаметар од 73 мм.

Веднаш штом ќе почнете со дупчење, сунѓерот ќе почне да се збрка, ослободувајќи вода, што веднаш ќе ја излади површината за сечење. Многу ефикасно!

Сечење без круна

Ако круната нема да најдете, плочката ќе треба да сече на подот. За ова ќе ви советуваме два методи кои може да се изведат со вежба и мелница со свои раце. Патем, првиот метод може да се примени на залепени плочки.

Ова е токму она што го спомнавме погоре:

 • За да започнете, земете цврста обвивка под плочка - drywall и иверица се совршени.
 • Ставете го на рамна површина и внимавајте да не се репродуцира кога ќе се притисне. Инаку, ризикот од кршење на плочката е висок.
 • Земете го работното парче и означете на неа позиција на дупката.
 • Користејќи вежба малку од било кој дијаметар, чија цена во продавницата за хардвер нема да надмине 50 рубли, вежбајте многу дупки околу периметарот на кругот. Еден пример може да се види на следнава слика.

Пен дупка во близина на плочка обработка

 • Веднаш штом ќе поминат низ целиот круг, чукнете го со метален објект - клешти се совршени. Потоа обидете се да го исцедите централниот дел. Не претерувајте со удари, за да не се дели работното парче - најдобро е да го поставите на рамна површина, потпрена на четири страни околу дупката.

Останатите неправилности лесно се избираат со клешти или панцири. Нема потреба да се грижите дека рабовите не се совршено мазни, што е најважно, не излезе многу подалеку од означените граници, а остатокот ќе го скрие декоративниот капак на излезот.

Совет! Многу е важно да се работи во очила и ракавици, бидејќи кога плочката се распаѓа, острите фрагменти летаат по страни, кои, ако дојдат во контакт со очите, може да предизвикаат сериозни повреди, заштитените раце ќе ви се заблагодарат кога ќе се распрсне плочка на вас.

Вториот метод е малку покомплициран, и бара способност да се справи со агол брусилки (бугарски):

 • Вметнете мал керамички диск во машината - треба да биде мазна на сите страни, без дупчење или ладење дупки.
 • Земете ја плочката и поставете ја на подготвената страница со лицето надолу.
 • Направете разредување на грб.
 • Започнете со сечење на контурите на кругот со поместување на дискот за сечење во авионот, подалеку од центарот на кругот. Бидете внимателни да не оди подалеку од неговите контури.
 • Поради обликот на дискот, отворот на предната страна ќе биде минимален, додека задниот дел ќе биде многу посилен. Ништо лошо нема да се случи, само кога ќе ја инсталирате оваа плочка, пополнете ги сите жлебови и слотови со лепак.
 • На овој начин, поминете низ целиот круг. Рабови, ако е потребно, можете исто така да заработите дополнителни клешти, ставајќи плочка на просторот за инсталација.
 • Се уште постојат некои техники, за да се направат парчиња околу периметарот во форма на полиедар и да се пресече централниот дел на парчиња, но овој метод е посоодветен за големи дупки. Методите што ги опишавме се универзални. Користете!

Друг совет

И како е дупка во плочка под приклучокот, ако сече паѓа на рабовите. Упатствата се, всушност, уште полесно!

По означувањето, пресечете ја внатрешноста на мелерот во тенки ленти (по 1 сантиметар), потоа извадете ги непотребните делови со клешти и усогласете ги рабовите, оваа техника е детално прикажана во презентираното видео. Тоа е сè, бидете внимателни, внимателни и сè е со вас, Алексеј, дефинитивно ќе работи.